احداث ۶ کتابخانه در مناطق حاشیه شهرهای سیستان و بلوچستان

مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان گفت: برای ارتقای زیربنای کتابخانه‌ها با همکاری ستاد باز آفرینی، ۶ کتابخانه در سطح استان و در مناطق حاشیه ای در حال احداث است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، حامد زارعی، به منظور بررسی راه های همکاری با دفاتر تسهیلگری حاشیه شهر زاهدان با جمعی از کارشناسان و مسئولین این دفاتر در کتابخانه عمومی استادکامبوزیا دیدار و گفتگو کرد.

زارعی، در این دیدار گفت: دونگاه سنتی و جدید به کتابخانه های عمومی وجود دارد که نگاه اول همان امانت کتاب و استفاده از قرائتخانه است؛ اما در رویکرد جدید، کتابخانه ها در بستر اجتماع مطرح هستند؛ در این رویکرد کتابخانه باید با توجه به مسائل و مشکلات هر منطقه برای آموزش و ارائه خدمت برنامه ریزی مناسب داشته باشد. با توجه به اینکه دفاتر تسهیلگری از نزدیک با این مسائل و مشکلات آشنایی دارند، می توانند در ارائه خدمات بهتر به کتابخانه های عمومی کمک کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی افزود: اگر معضلات هر منطقه به درستی شناسایی شود، می توانیم منابع مناسب برای رفع همان مشکل را در کتابخانه های عمومی ارائه دهیم.

وی ایجاد پیشخان کتاب در مناطقی که امکان احداث کتابخانه وجود ندارد را یکی از راه های ارائه خدمت به علاقمندان به کتاب و کتابخوانی دانست و افزود: آمادگی داریم با همکاری دفاتر در مناطق حاشیه شهر پیشخان های کتاب ایجاد کنیم.

زارعی با اشاره به کمبود فضای کتابخانه ای در استان گفت: برای ارتقای زیربنای کتابخانه ها با همکاری ستاد باز آفرینی، ۶ کتابخانه در سطح استان و در مناطق حاشیه ای در حال احداث است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان ادامه داد: فعالیت های کتابخانه های عمومی در سه بخش آگاهی بخشی، آموزش و اوقات فراغت دسته بندی شده است که در بخش آموزشی، اولویت با آموزش های مهارتی با هدف ایجاد کسب وکارهای کوچک است.

زارعی با اشاره به وجود کتابخانه عمومی استادکامبوزیا در حاشیه شهر گفت: از طریق تعامل مسئول کتابخانه با خیرین، قبل از شیوع بیماری کرونا تیم های پزشکی به این کتابخانه مراجعه می کردند و برای کودکان محله به صورت رایگان ویزیت چشم پزشکی و دندان پزشکی انجام می دادند. همچنین با کمک خیرین خارج از استان در ابتدای سال تحصیلی برای کودکان و نوجوانان لوازم التحریر و لباس تهیه شد و در اختیار آنان قرار گرفت.

وی در پایان گفت: برای هر کتابخانه محدوده خدمت حدود ۲ کیلومتری تعریف شده است و دفاتر تسهیلگری می توانند از منابع کتابخانه محدوده خود برای امانت کتاب به اعضای تحت پوشش استفاده کنند.

عیسی ورشویی، به نمایندگی از مسئولین و کارشناسان دفاتر تسهیلگری حاشیه شهر زاهدان، گفت: در هر دفتر ۵ کارشناس و یک مدیر حضور دارد که در حوزه های شهرسازی و مددکاری اجتماعی فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: از سال ۹۸ در شهرستان زاهدان ۹ دفتر تسهیلگری در مناطق حاشیه ای ایجاد شده است و تاکنون بیش از ۱۰۰۰دانش آموز بازمانده از تحصیل توسط این دفاتر شناسایی و خدمات لازم به آن ها ارائه شده است.

ورشویی با اشاره به لزوم ایجاد کتابخانه در مناطق حاشیه شهر گفت: با توجه به استقبال جوانان و نوجوانان از کتابخانه های موجود در سراهای محله و دفاتر تسهیلگری برای گسترش، ایجاد، تجهیز و شاداب سازی کتابخانه ها نیاز به مساعدت نهاد کتابخانه های عمومی داریم.

 

منبع: خبرگزاری فارس

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم