زندگی در میان محرومیت ها هنوز جریان دارد

محرومیت های استان سیستان و بلوچستان

تیم خبری اعزامی ایرنا،بر این اساس میز گردی را با اساتید دانشگاه استان سیستان و بلوچستان برگزار کرد، تا مشکلات این استان را بررسی کنند. تعداد زیادی از افراد در این استان در فقر و محرومیت زندگی می کنند. استان سیستان و بلوچستان در بیشتر از ۹۰ درصد از شاخص ها در ردیف آخر قرار دارد.

بحران آب در سیستان و بلوچستان

یکی از چالش های این استان کمبود آب و خشکسالی است. در استان سیستان و بلوچستان ۷۰۰ هزار نفر با آبرسانی تانکر زندگی می کنند. متوسط بارندگی در جنوب کشور ۱۱۰ میلی متر است ولی بخش زیادی از این آب تبخیر و از دسترس خارج می شود. این استان یکی از مناطقی است که بالاترین نرخ تبخیر را دارد. یکی دیگر از چالش های استان سیستان و بلوچستان مصرف بی رویه آب در کشاورزی است. آفت آب های زیر زمینی در بعضی از مناطق انقدر بالا رفته است که جبران کردن آن ممکن است ۵۰ سال طول بکشد. برای این بحران آب یک راه حل وجود دارد. می توانیم آب دریای عمان و اقیانوس هند را تصفیه کنیم. این شاید نجات دهنده سیستان و بلوچستان باشد.

گاز رسانی به سیستان و بلوچستان

مردم استان سیستان و بلوچستان با مشکل گاز مواجه هستند. در سال ۱۳۹۵ مشعل گاز زاهدان با حضور رئیس جمهور روشن شد و گاز رسما به زاهدان رسید. اما تنها ۲۰ درصد از مردم زاهدان گاز داردند. در شهر زابل و منطقه سیستان هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است. وعده های گاز از سال ۸۴ شروع شده است اما تا امسال که سال ۹۹ است ادامه دارد ولی بیشتر مردم سیستان و بلوچستان از کپسول گاز استفاده می کنند و در صف گاز هستند. شهروندان زابل نیز درباره این مشکل می گویند در صف های گاز بعضی اوقات درگیری مردم با ماموران گاز پیش می آید. در شهر های زابل، زاهدان، خاش، میرجاوه و سراوان این مشکل بیشتر است. چون این مناطق، مناطق سردسیری هستند و زمستان های بسیر سردی را دارند. مردمان سیستان و بلوچستان دیگر امید خود را از دست داده اند و از وعده ها خسته شدند.

خانه های مردم سیستان و بلوچستان

منازل مردمان سیستان و بلوچستان از خشت و گل است و با شاخ، برگ و چوب های درختان تزیین شده اند. در سیستان و بلوچستان حدود ۱۴ هزار منزل وجود دارد که باید بازسازی شوند. منازل سیستان و بلوچستان را باید مقاوم تر کنیم، تا در مقابل سیل زلزله مقاوم باشند. در آخرین سیل سیستان و بلوچستان منازل زیادی خراب شده اند که باید همه ی آنان بازسازی شوند.

 

 

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم